Stomatologia zachowawcza
i endodoncja

ROBERT KRZESZOWIAK
PROTETYK - STOMATOLOG - IMPLANTOLOG

Leczenie zachowawcze i endodoncja

W zakresie tej dziedziny zajmujemy się naprawą i rekonstrukcją uszkodzonych twardych tkanek zęba, będących następstwem urazu mechanicznego, procesu próchnicowego czy też działania czynników chemicznych.

Do uszkodzeń twardych tkanek zęba dochodzi w skutek urazu mechanicznego najczęściej wypadku lub parafunkcji. Wyróżniamy tu złamania zębów w obrębie korony i korzenia zęba , wybicia i zwichnięcia zębów, starcia i pęknięcia szkliwa, w których charakterystycznie dochodzi do obnażenia zębiny lub miazgi zęba, a w konsekwencji do wzmożonej reakcji bólowej samoistnej czy sprowokowanej bodźcami zewnętrznymi. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarza dentysty i jest ona decydująca o sukcesie leczenia i zachowaniu zęba.

Chemiczne uszkodzenia kontaktowe, erozje szkliwa, uszkodzenia polekowe, doprowadzają do nieregularnych przebarwiających się ubytków w obrębie korony i korzenia zęba. Skutecznym działaniem w tych przypadkach jest mineralizacja, lakowanie , lakierowanie, uzupełnianie ubytków wypełnieniami kompozytowymi lub glasjonomerowymi (tzw.plombowanie).  

Rozległe uszkodzenia i przebarwienia powierzchniowe szkliwa wymagają estetycznych rozwiązań jakimi są licówki kompozytowe i licówki porcelanowe, wkłady i nakłady Inlay-Onlay.

Czynności zmierzające do uzyskania wysokiej estetyki poprzez działania odtwórcze, modelujące kształt  i kolor zębów określamy jako stomatologię estetyczną.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA jest obszernym działem stomatologii obejmującym wszystkie procedury i czynności dla uzyskania poprawy atrakcyjności wizerunku uzębienia,  wykorzystującą wiedzę i umiejętności począwszy od chirurgii przez periodontologię do protetyki.

Do najczęściej wykonywanych zabiegów w przypadku znacznych i nieregularnych przebarwień zębów oraz zaburzeń w proporcji  wertykalno - horyzontalnej budowie koron zębów, należą: wybielanie zębów metodą nakładkową, zmiana kształtu i koloru poprzez wykonywanie licówek porcelanowych lub kompozytowych, wydłużanie koron zębów oraz plastyka tkanek miękkich otaczających ząb. Do usuwania osadów nazębnych i kamienia nazębnego stosujemy technologię ultradźwiękową i piaskowanie z wykorzystaniem kryształków nasączonych naturalnymi sokami.

Okazjonalnie dużym powodzeniem cieszy się ozdabianie zębów biżuterią z kamieni szlachetnych lub złota w formie różnorodnych aplikacji (wzory dostępne w gabinecie). Biżuterię nazębną przykleja się do licowych powierzchni zębów i można ją w każdym momencie, bez uszkodzenia zęba zdjąć.

Przy bakteryjnych uszkodzeniach, jak i długotrwających urazowych obciążeniach zębów, poza widocznym dużym ubytkiem w koronie zęba, dołącza się reakcja zęba na bodźce termiczne, na zimno i ciepło oraz na ucisk.

Przedłużająca i nasilająca  się reakcja zęba(ból zęba) na bodźce świadczy o nieodwracalnych zmianach zapalnych w miazdze zęba i konieczności rozpoczęcia leczenia kanałowego (endodontycznego).

ENDODONCJA to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem i zapobieganiem chorób żywych tkanek zęba określanych mianem endodontium i tkanek przyzębia okołowierzchołkowego w skład którego wchodzi ozębna, tkanka otaczająca korzeń zęba i wyściełająca zębodół, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego.

Zdrowa ozębna i szkliwo stanowią skuteczny parasol ochronny przed zakażeniami, jednak przy jakimkolwiek ich uszkodzeniu i endodontium, dochodzi do rozprzestrzenienia się zakażenia i zainfekowanie tkanek okołowierzchołkowych, które z kolei stają się ogniskiem infekcji na cały organizm. Konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza.

W wyniku zaawansowanego procesu próchnicowego  (ubytek w zębie) dochodzi do zainfekowania miazgi zęba a czynniki bakteryjne penetrujące komorę i kanał zęba przyczyniają się do rozwoju zmian zapalnych tkanek okołowierzchołkowych. Stwarza to konieczność leczenia endodontycznego,  powszechnie nazywanego leczeniem kanałowym.

W sytuacji nieuzasadnionego odwlekania leczenia, w obrębie kości szczęk tworzą się ziarniniaki, torbiele i ropnie zębopochodne. W takich przypadkach potrzebna jest interwencja chirurgiczna i wykonanie zabiegu resekcji i wyłuszczenia ziarniny czy torbieli. Ubytki w kości po resekcjach i wyłuszczeniach kanek zapalnych wypełnia się zastępczymi preparatami kości w celu zachowania objętości kostnej i skuteczniejszego gojenia(augmentacja kości).Zabiegi te dość inwazyjne są wtedy konieczne i ratują ząb. Pod warunkiem dokładnego przeleczenia kanałowego ząb pozostaje na miejscu.

Choroby endodontium i tkanek okołowierzchołkowych wymagają specjalnego postępowania z zastosowaniem precyzyjnej aparatury pomiarowej, mikrosilnika endodontycznego z zestawem narzędzi  NiTi i optycznych układów powiększających. Niezbędna też jest kontrola radiologiczna.

Leczenie kanałowe prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym i przebiega bezboleśnie, dlatego lęk przed leczeniem kanałowym jest nieuzasadniony i wynika z przykrych doświadczeń minionych lat.

Z komory i kanałów korzeniowych usuwana jest zainfekowana miazga i tkanka martwicza(przysłowiowy nerw) a światło kanałów i komory zostaje oczyszczone mechanicznie przy użyciu cienkich elastycznych pilniczków i wydezynfekowane specjalnymi płynami. Odbywa się to najczęściej przy niepowikłanych zapaleniach na trzech kolejnych wizytach. Kanał wypełnia się pastami do wypełnień kanałowych i uszczelnia ćwiekami. Pozostały ubytek w koronie zęba wypełnia się kosmetycznymi materiałami światłoutwardzanymi lub glasjonomerami (plombujemy). W przypadkach rozległych ubytków stosuje się wkłady koronowe porcelanowe. W celu wzmocnienia mocno uszkodzonego zęba wykorzystujemy wkłady koronowo-korzeniowe i korony porcelanowe. Zachowujemy w ten sposób bezcenny korzeń własnego zęba na którym odbudowujemy pełnowartościową koronę zęba.

Przed leczeniem kanałowym pacjent jest zobowiązany poinformować o skłonności do alergii na leki.

Zęby wcześniej leczone kanałowo pomimo, że martwe mogą po latach z różnych przyczyn dawać dolegliwości bólowe, wtedy po dokładnej diagnostyce można podjąć powtórne leczenie, które często zakończone zostaje  sukcesem. Mówimy wtedy o zabiegu Re-Endo. Dlatego nie należy też pochopnie podejmować decyzji o usunięciu zęba.

Przysłowie hiszpańskie mówi: Dbaj o swój ząb tysiąckrotnie bardziej niż diament.

Nic nie zastąpi tak doskonałej formy jak własny ząb.

Bezdyskusyjne zatem jest stosowanie prawidłowej higieny uzębienia i stosowanie szeroko pojętej profilaktyki stomatologicznej.

PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA jest skutecznym sposobem zapobiegania chorobom całego układu stomatognatycznego, gwarantuje jego prawidłowy rozwój i zabezpiecza nas przed przykrymi konsekwencjami chorób jamy ustnej.

Stosując profilaktykę stomatologiczną zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób twardych tkanek zębów (próchnica), przyzębia (paradontoza) zapobiegamy parodontozie, zapobiegamy wadom zgryzu.

Zmiana nawyków żywieniowych, rezygnacja z używek, ćwiczenia mięśniowe, ustalenie prawidłowego toru oddychania, nauka skutecznego szczoteczkowania stosownie do wieku i stanu przyzębia, dobór odpowiednich szczotek i past do zębów, stosowanie płukanek profilaktycznych, masaże i  hydromasaże to klucz do utrzymania zdrowia, nie tylko jamy ustnej. Wiele chorób ogólnoustrojowych ma swoje podstawy w jamie ustnej. Mówimy, że jama ustna jest zwierciadłem zdrowotnym organizmu.

Skutecznym profilaktycznym zabiegiem wzmacniającym i zabezpieczającym przed próchnica jest fluoryzacja kontaktowa i tabletkowa. Najczęściej w formie kontaktowej przez fluoryzację  łyżeczkową , szczoteczkowanie lub jonoforezę.

Piaskowanie i scalling pozwala utrzymać gładką i czystą powierzchnię zębów w przypadku skłonności do tworzenia się kamienia nazębnego i osadzaniu się garbników występujących w spożywanych napojach (kawie, herbacie, winie, sokach owocowych) i tworzeniu przebarwień nikotynowych. Stosując systematycznie scalling i piaskowanie chronimy swoje zęby i miękkie tkanki otaczające(przyzębie) przed rozwojem zapalenia i uszkodzeniem. Wspomniane zabiegi łącznie z odpowiednimi zabiegami higienicznymi, zabezpieczają przed destrukcją układu zawieszeniowego zębów ( paradontozą)  a w efekcie przed ich utratą.

Profilaktyka jest metodą najtańszą utrzymania zdrowia. Zachęcam do regularnych wizyt kontrolnych (co najmniej dwa razy w roku) połączonych z nauką i zabiegami profilaktycznymi.

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

STOMATOLOGIA INTERWENCYJNA

W ramach opieki interwencyjnej zapewniam pacjentom:

  • całodobową opiekę dla stałych pacjentów i ich rodzin
  • natychmiastowe zaopatrzenie i odbudowę zębów po urazie
  • bezzwłoczne przyjęcia w przypadkach bólowych
  • ekspresowe naprawy protez
  • ekspresowe wykonanie nowych uzupełnień protetycznych